cat, sweet tooth, milk thief

Czy kot powinien pić mleko?

Czy kot powinien pić mleko?

Koty kochają mleko! Tak z pewnością uważa każdy z nas, bo przecież od dawien dawna we wszystkich filmach i bajkach, miseczka z mleczkiem stanowiła główny rarytas dla każdego i małego i dużego kotka. Czy w rzeczywistości tak faktycznie jest? Czy mleko jest dla kotów zdrowe? A jeśli nie mleko, to co powinny pić te zwierzątka?

 

Mleko dla kotów - przyjęty stereotyp mijający się z prawdą

Tutaj niestety, ale chyba większość rozczarujemy. Koty wcale nie przepadają za mlekiem i ono wcale nie jest obowiązkową pozycją w ich codziennym menu. Oczywiście wiadomym jest, że urodzone potrzebują do życia i prawidłowego rozwoju mleka, bowiem ono właśnie dostarcza im wszelkich niezbędnych składników. Po dwunastym jednak tygodniu życia, to mleko nie jest mu już potrzebne, a co więcej, jest nawet niewskazane. Z czego to wynika? Spowodowane jest to między innymi tym, że u kotów zanikają enzymy, które odpowiedzialne są za trawienie laktozy, jaka znajduje się w produktach zwierzęcych. Kiedy większy więc kot wypije mleko, może to wiązać się z nieprzyjemnymi dla niego objawami. Najczęściej jest to biegunka i wymioty, jednak mogą także zdarzyć się wzdęcia czy wysypka. Warto więc mieć na uwadze fakt, że koty nie powinny być mleka zwierzęcego, bowiem działa ono na ich organizm szkodliwie. Co zatem pić? Co okaże się być dla kociąt najlepsze?

cat, pet, kitten

Woda to najlepsze, co może pić kot

Nie powinno Cię dziwić, że kot, tak samo jak człowiek i każde inne zwierzę, powinno pić przede wszystkim wodę. Świeża i czysta, a w przypadku kociąt przygotowana, to najlepsze, co może otrzymać ich organizm do picia. Czy można podawać wodę z kranu? Tak, jeśli jest to woda zdatna do picia. Jeśli jest brudna, należy ją zagotować lub zakupić odpowiednie filtry, tak, aby pozbyć się z niej wszelkich metali ciężkich. Istotne jest jeszcze to, aby podawać kotom wodę zimną, a nie ciepłą, bo taką wolą zdecydowanie bardziej. 

 

Woda jest ważna dla każdego organizmu żywego. Dzięki niej lepiej pracują narządy, ona wpływa znacząco na procesy trawienne, na utrzymanie prawidłowej masy ciała czy na pełną regulację temperatury. Kot powinien być odpowiednio nawodniony, aby mógł prawidłowo funkcjonować. Ile więc powinien pić kot? Dorosły, o masie do 5 kilogramów wypija średnio od 100 – 200 ml wody dziennie. Jeśli je karmę mokrą, pić będzie nieco mniej, jeśli zaś suchą, zapotrzebowanie na wodę może wzrosnąć. 

Gdy kot nie chce pić wody

Często dużym problemem jest to, że kot nie chce pić wody. Co więc w takich sytuacjach zrobić? Na pewno warto postawić w domu kilka miseczek, aby zwiększyć szansę na to, że kociak zdecyduje się z którejś z nich zaczerpnąć chociaż kilku łyków wody. Warto zadbać o to, aby miska była wypełniona wodą po brzegi. Często sprawdzają się tak zwane fontanny dla kotów, w których ta po prostu spływa i wtedy kot częściej sięga po taką cieknącą wodę, niż tą, która znajduje się w misce. 

 

Mając kota, należy zadbać o zapewnienie mu jak najlepszego rozwoju. Istotną rolę odgrywa odpowiednie legowisko, praktyczny drapak czy kuweta wypełniona zawsze świeżym żwirkiem. Ważne jest jednak także i to, aby mógł on prawidłowo się rozwijać i funkcjonować. Należy więc zadbać tutaj o odpowiednią karmę, jak również i zawsze pełny dostęp do świeżej i czystej wody. 

cat, tiegert, tiger

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Specialny rabat

*Oferta limitowana

Zapisz się i odbierz 5% zniżki na pierwsze zakupy

Shopping Cart
Przewiń do góry