cat, close up, animal

Jak słyszą koty?

Jak słyszą koty, czyli które dźwięki działają na nie piorunująco?

Z pewnością każdy z nas wie, iż koty mają niebywale dobry słuch. Jest to przede wszystkim związane z ich rolą drapieżnika, aby móc szybko i skutecznie dopaść swoją ofiarę. Wpływ na tak dużą wrażliwość na dźwięk zawdzięczają one dużym puszkom słuchowym, jak również i mocno rozbudowaną małżowiną ucha zewnętrznego. Czy jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, iż uchem porusza blisko trzydzieści mięśni, dzięki czemu są one w stanie dokładnie odwrócić je w kierunku, z którego dobiega odgłos? Kiedy stoją, usłyszą najdrobniejszy odgłos z odległości jednego metra, w zaledwie sekundę. I wszystko wydaje się być takie piękne, gdyby nie tak, że w codziennym życiu, ten doskonały słuch może momentami działać na nie porażająco. Czego więc się boją? Przed czym uciekają? Co je paraliżuje? I co istotne, jakich dźwięków lepiej unikać?

 

Zmysł słuchu – czyli jak mocno koty rejestrują dźwięki?

Kotu można dać wszystko to, co najlepsze. Cudowna komoda dla kota z najwyższej półki, oryginalnie prezentujący się drapak w designerskim wydaniu i formie czy zaspokajające ich kubki smakowe pożywienie. Nie zdajemy sobie często jednak sprawy z tego, że to, czego kot najbardziej pragnie w domowej przestrzeni – to świętego spokoju. 

 

Koty rejestrują dźwięki bardziej, niż człowiek. Zasięg słyszalności dla osoby dorosłej wynosi 16 – 20 kHz, a dla kota 20 – 65 kHz. Cóż to oznacza? Słyszą naprawdę doskonale, dużo mocniej i dzięki większej ilości włókien nerwowych, bardziej dokładnie i szczegółowo, zyskując przy tym szybkość i wydajność analizy dostarczonych do mózgu informacji. Możemy sobie więc tylko wyobrazić, jak żyje się kotu w świecie, w którym z każdej strony docierają do niego dziesiątki różnorodnych dźwięków. To właśnie one działają dla uszu nieprzyjemnie, często wręcz uciążliwie. 

 

Jakich dźwięków koty nie lubią najbardziej?

Męczące dla kotów są dźwięki, które są głośne i nagłe. Nie znoszą one petard, fajerwerek i wystrzałów. Strasznie działa na nie odkurzacz, bowiem zwielokrotniony hałas odbijając się od ścian, powoduje ogromny dla kotów dyskomfort. Większość kociaków nie przepada także za głośną muzyką, włączonym telefonem, a często nawet i przed krzykiem ludzi. Można więc sobie tylko wyobrazić, jak dobrze koty czują się w błogiej ciszy i totalnym spokoju. 

 

Nawet dziesiątki najpiękniejszych mebli dla kotów, zawsze czysta kuweta, w której znajdzie się żwirek dla kota, dziesiątki zabawek i inne drobiazgi, nie są w stanie zastąpić mu miłości właścicieli i jak największej ciszy, którą zwierzęta te po prostu kochają. Nie powinno więc nikogo dziwić, iż w domu nie lubią spędzać czasu w centrum, gdzie zawsze się coś dzieje, ale często ukrywają się w największych zakamarkach domu, aby mieć ciszę i spokój, mogąc oddać się przy tym błogiemu lenistwu. 

 

Żadne zabawki grające, obroża z dzwoneczkiem czy inne akcesoria, które wydają nieprzyjemne, powtarzające się dźwięki. Jeśli chcemy, aby nasz kot czuł się dobrze i komfortowo, chrońmy jego zmysł słuchu, bo jest on bardzo ważny, ale przy tym w domowych warunkach, niezwykle czuły na wszystkie dźwięki, które go otaczają. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Specialny rabat

*Oferta limitowana

Zapisz się i odbierz 5% zniżki na pierwsze zakupy

Shopping Cart
Przewiń do góry