cat, domestic cat, garden

Wiosna, ach to Ty ?… to właśnie Koty wiedzą o tym najlepiej .

#marcowekoty #Wiosna #słońce #feromony #flehming #kastracja #kocianatura

Jak poznać, że Twój kot już poczuł miętę i co to takiego narząd Jacobsona?

Wiosna to pora roku, która działa na koty intensywniej niż na ludzi, chcecie wiedzieć dlaczego? Zapraszam do lektury. Z utęsknieniem czekaliśmy, aż nadejdą dłuższe, słoneczne i pogodne dni. Budzimy nasze zmysły po pochmurnych i mroźnych miesiącach. Więcej światła sprawia, że jesteśmy bardziej aktywni, z większą ochotą na spacery. Procesy, które właśnie zachodzą w naszym ekosystemie to cyklicznie nadchodzące zmiany. Kocia natura ze zwiększoną intensywnością reaguje na Wiosnę. Kto inny, jak nie one czują to najlepiej? 

100 milionów receptorów zapachowych

Mają doskonały węch i 100 milionów receptorów zapachowych. Koty, które są wychodzące będą teraz pobudzone nowymi zapachami. Koty domowe także doskonale wyczuwają nasze działania w kuchni i są bardzo ciekawskie i uwielbiają wąchać produkty, których używamy podczas gotowania. Niejednokrotnie ich ciekawość posuwa się dalej i sprawdzają czy umyliśmy naczynia po obiedzie…a może zrobią to za nas?

Flehming

Kiedy zakwitną kwiaty i drzewa, które znajdują się w kocim otoczeniu będziemy mogli obserwować zjawisko flehmingu, to grymas oraz pozycja podczas której łapią woń wystawiając swój nosek wysoko do góry.  To właśnie wyczuwanie feromonów, których teraz będzie znacznie więcej w powietrzu jest niezwykle atrakcyjne i przyjemne dla nich. Za odbiór tych dodatkowych wrażeń smakowo-węchowych odpowiedzialny jest tzw. narząd Jacobsona. Występuje on u wielu ssaków i jest zlokalizowany w górnej części przegrody nosowej. Służy do odbioru substancji chemicznych  – czyli feromonów. O tej porze roku słychać także kocie śpiewy, które często nie dają nam spać po nocach. Można też usłyszeć odgłosy wskazujące na ich walki.  Głośne miauczenie o wysokich tonach i posykiwanie oznacza, że koty ustawiają hierarchię wśród osobników. Terytorium to fundamentalna kwestia dlatego łatwo poznać Kota, który jest dominującym samcem. Zdradza to jego dumna postawa, ale też masywnie zbudowana postura. Świadczą też o tym liczne ślady po walce, przedarte ucho zadrapania, a nawet głębokie rany.   Kocie znaczenie terenu to również bardzo uciążliwa sprawa w niektórych przypadkach. Zwłaszcza jeśli jesteśmy tego świadkami na naszej posesji lub przy wejściu do domu. Koty nie przepadają za zapachem cytrusów czy kroplami olejku z eukaliptusa, które je odstraszają. Warto samemu sporządzać specyfiki przy użyciu tych właśnie składników.

Sterylizacja

Nasi futrzani przyjaciele potrafią w tym okresie urządzać sobie dłuższe spacery i nocne eskapady . A to wszystko za sprawą wiosennych czynników. Dlatego w tych przepadkach warto zainteresować się akcjami sterylizacji i kastracji kotów. Bardzo często gminy prowadzą darmowe akcje dla bezpańskich kotów, a także placówki weterynaryjne współpracują z fundacjami, dzięki którym koszty tych zabiegów mogą być niższe. Wiosna to czas, kiedy przychodzą na świat małe kocięta, które będą potrzebować domu. Pamiętajmy, że schroniska i domy tymczasowe są pełne zwierzaków. Dlatego zadbajmy o zmniejszenie przyrostu stosując właśnie metody zabiegowe. Poszerzajmy swoją świadomość i nie dajmy się stereotypom, że to dobrze żeby kotka choć raz miała kocięta lub że kocur może ucierpieć podczas zabiegu. Obecne metody dają 100% skuteczność i są bardzo bezpieczne. Nasze mruczki po zabiegu szybko wracają do formy, a kotki przy dobrej opiece nawet do paru dni są już skore do zabawy. https://www.akcjasterylizacji.pl/ Napiszcie w komentarzach, jak u Was przejawiają się pierwsze zwiastuny wiosny u waszych futrzanych przyjaciół.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Specialny rabat

*Oferta limitowana

Zapisz się i odbierz 5% zniżki na pierwsze zakupy

Shopping Cart
Przewiń do góry